Nr tel, mail oraz cennik->ZESPÓŁ

O nas

W Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej Relacja prowadzimy psychoterapię dla osób w każdym wieku. Mamy w swoim gronie specjalistów zajmujących się pracą z dziećmi, młodzieżą, a także z osobami dorosłymi na różnych etapach życia. Swoją pracę poddajemy regularnym superwizjom, co daje naszym pacjentom gwarancję w pełni profesjonalnego podejścia.

Kontakt

Psychoterapia dziecka

Pomoc psychologiczna dla dziecka rozpoczyna się od dwóch wizyt konsultacyjnych. W pierwszej wizycie uczestniczą sami rodzice i ma ona na celu zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka, jak i określenie jego trudności oraz sposobu funkcjonowania. Jeśli rodzice posiadają wcześniejsze opinie psychologiczne lub lekarskie dotyczące dziecka, jak i rysunki stworzone przez pociechę, można je wziąć na pierwsze spotkanie konsultacyjne z psychoterapeutą.

Podczas drugiej wizyty terapeuta poznaje dziecko, w zależności od gotowości małego pacjenta zostaje on sam w gabinecie z terapeutą lub też jest z rodzicami. Spotkanie z dzieckiem jest potrzebne, by pogłębić diagnozę problemu. Jeśli przeprowadzona diagnoza wykazała potrzebę psychoterapii dziecka, ustala się cel i plan pracy terapeutycznej. Sesje terapeutyczne przyjmują formę zabawy lub też rozmowy, w zależności od wieku pacjenta. Nasz ośrodek jest stworzony tak, aby każdy przebywający pacjent – mały czy duży – czuł się dobrze i bezpiecznie. Jednakże w sytuacji, kiedy małe dziecko odczuwa silny dyskomfort i stres, istnieje możliwość obecności opiekuna na pierwszych sesjach. Zazwyczaj już po jednym czy po kilku spotkaniach dziecko czuje się gotowe do pozostania sam na sam z terapeutą. W sytuacji, kiedy pacjentem jest niemowlę pracuje się z diadą rodzic, rodzice-dziecko. Sesje terapeutyczne odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.

Często do uzyskania poprawy w funkcjonowaniu dziecka niezbędna jest współpraca rodziców. Aby wesprzeć dziecko w zmianie zachowania, rodzice, w porozumieniu z terapeutą, między wizytami wprowadzają modyfikacje w swoim otoczeniu, jak i wspierają swoją pociechę.

  • Rodzice szukają psychoterapeuty dziecięcego, kiedy:
  • Czują niepokój, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija,
  • Nowonarodzone dziecko nie chce jeść, spać, ma trudności w uspakajaniu się,

dziecko zmaga się z trudnościami w sferze emocjonalnej , poznawczej czy społecznej,

dziecko przejawia zachowania seksualne wykraczające poza normę rozwojową,

chcą uzyskać pomoc psychoterapeutyczną dla swojego dziecka w sytuacji traumy lub kryzysu rodzinnego.

u rodzica lub obojga rodziców pojawiają się trudności: w odnalezieniem się w nowych rolach, w realizacji nowych zadań związanych z macierzyństwem, ojcostwem, w rozumieniu potrzeb swojego dziecka, czy w opiekowaniu się swoim dzieckiem,

W naszym ośrodku psychoterapią dziecka zajmują się:

Marta Kasprzak- Witkowska