Nr tel, mail oraz cennik->ZESPÓŁ

O nas

W Ośrodku Psychoterapii Psychodynamicznej Relacja prowadzimy psychoterapię dla osób w każdym wieku. Mamy w swoim gronie specjalistów zajmujących się pracą z dziećmi, młodzieżą, a także z osobami dorosłymi na różnych etapach życia. Swoją pracę poddajemy regularnym superwizjom, co daje naszym pacjentom gwarancję w pełni profesjonalnego podejścia.

Kontakt

Psycholog Poznań, Psychoterapia Poznań

Magdalena Smul

Psycholog Poznań, Psychoterapia Poznań

Psycholog Poznań, Psychoterapia Poznań

Są to najczęściej wpisywane słowa do wyszukiwarki, kiedy szukamy dla siebie pomocy psychologicznej, często nie bardzo wiedząc czego tak naprawdę szukamy albo powinniśmy szukać.

Jedną z najbardziej charakterystycznych pomyłek jest błędne rozpoznawanie psychologa jako lekarza, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli oczekiwaniem przepisania leków, wypisania L4.

Zatem pierwszy krok w szukaniu pomocy powinien dotyczyć rozstrzygnięcia czy chcemy sobie pomóc poprzez leczenia ciała – pewnych parametrów układu nerwowego; czy poprzez oddziaływania psychologiczne, które mają wpłynąć przede wszystkim na nasz umysł. W tym pierwszym przypadku pomoże nam psychiatra, poprzez odpowiednie dobranie leków. W tym drugim powinniśmy szukać psychologa albo od razu psychoterapeuty, jeżeli jesteśmy przekonani, że problem leży w naszej osobowości, typowych dla nas nieszczęśliwych rozwiązaniach życiowych.

Dla większości osób to ostatnie rozróżnienie- psycholog czy psychoterapeuta to już jest większy dylemat i problem wynikający częściowo z niewiedzy jakie są różnice między tymi dwoma zawodami, częściowo zaś z nieuświadomienia sobie natury swoich problemów, które mogą wymagać terapii. W Polsce w praktyce nie jest to aż tak duży problem, ze względu na to, że psychoterapeutami głównie zostają psycholodzy, aczkolwiek obecnie coraz częściej są to różne inne osoby o wykształceniu humanistycznym bądź medycznym. Nie mniej jednak warto wiedzieć, że psycholog pracujący w obszarze pomocy, nie koniecznie ma kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii, a nawet takie intencje. Psychologowie- klinicyści, w tym także psychologowie kliniczni- posiadający specjalizację z psychologii klinicznej zajmują się głównie diagnozą różnych parametrów psychiki: osobowości, funkcji poznawczych, predyspozycji do zawodu itp.; a także pomocą psychologiczną , polegającą na wsparciu w kryzysie życiowym, rozwojowym, psychoedukacji. Psychoterapia jest tak szeroką i złożoną dziedziną wiedzy psychologicznej, że wymaga odrębnego paroletniego szkolenia, które najczęściej kończy się uzyskaniem certyfikatu, konkretnego towarzystwa rekomendującego dane szkolenie.

Kolejna rozterka poszukujących pomocy, to jaki rodzaj psychoterapii wybrać. Paradygmat psychodynamiczny, w którym pracujemy w ośrodku Relacja w Poznaniu, polega na pogłębionej paroletniej pracy z pacjentem, obejmującej regularne spotkania przynajmniej raz w tygodniu, czyli wybór takiej terapii oznacza długofalowe zaangażowanie pacjenta w proces, powolne zmiany w jego osobowości, zmierzające do lepszej adaptacji w życiu. Natomiast są też inne podejścia psychoterapeutyczne, takie jak poznawczo-behawioralne, które zakładają krótszy proces, mniej pogłębiony, skoncentrowany na usunięciu objawów, w dużej mierze nie wnikający w ich przyczynę. Alternatywą do tych dwóch podejść jest terapia systemowa, która zakłada, że objaw albo problem jednostki, wynika z wadliwego działania całego systemu, np. rodziny- celem tej terapii jest zmiana systemu, która wtórnie ma oddziaływać na jednostkę.

Zapewne jest jeszcze więcej dylematów i problemów przy wyborze pomocy, która będzie dobrze dopasowana do naszej sytuacji. Jednakże wyszczególnione przeze mnie tematy wydają podstawowe do zrozumienia jak się poruszać w coraz bardziej różnorodnym psychologiczno -psychoterapeutycznym świecie.

Magdalena Smul

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 11 lat pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie na oddziale psychiatrycznym. Obecnie poza ośrodkiem Relacja, pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.  Ukończyła szkolenie z zakresu psychologii klinicznej zaburzeń psychicznych i uzyskała tytuł specjalisty psychologii klinicznej. W gabinecie prywatnym zajmuje się psychoterapią psychodynamiczną, której uczyła się Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej, organizowanej przez Krakowskie Centrum Psychodynamiczne.