Psychoterapia dzieci i młodzieży

Nasi terapeuci:

Psychoterapia dzieci: Marika Nowicka i Marta Kasprzak-Witkowska

Psychoterapia młodzieży: Marika NowickaMarta Kasprzak-Witkowska, Anna Kaczmarska i Marta Andrałojć

Szczegóły kontaktowe w zakładce zespół.

dziewczynkaPsychoterapia dziecka

Rodzice szukają psychoterapeuty dziecięcego, kiedy:

  • czują niepokój, czy ich dziecko prawidłowo się rozwija,
  • dziecko zmaga się z trudnościami w sferze emocjonalnej , poznawczej czy społecznej,
  • dziecko przejawia zachowania seksualne wykraczające poza normę rozwojową,
  • chcą uzyskać pomoc psychoterapeutyczną dla swojego dziecka w sytuacji traumy lub kryzysu rodzinnego.

Pomoc psychologiczna dla dziecka rozpoczyna się od dwóch wizyt konsultacyjnych. W pierwszej wizycie uczestniczą sami rodzice i ma ona na celu zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka, jak i określenie jego trudności oraz sposobu funkcjonowania. Jeśli rodzice posiadają wcześniejsze opinie psychologiczne lub lekarskie dotyczące dziecka, jak i rysunki stworzone przez pociechę, można je wziąć na pierwsze spotkanie konsultacyjne z psychoterapeutą. Podczas drugiej wizyty terapeuta poznaje dziecko, w zależności od gotowości małego pacjenta zostaje on sam w gabinecie z terapeutą lub też jest z rodzicami. Spotkanie z dzieckiem jest potrzebne, by pogłębić diagnozę problemu. Jeśli przeprowadzona diagnoza wykazała potrzebę psychoterapii dziecka, ustala się cel i plan pracy terapeutycznej. Sesje terapeutyczne przyjmują formę zabawy lub też rozmowy, w zależności od wieku pacjenta. Nasz ośrodek jest stworzony tak, aby każdy przebywający pacjent – mały czy duży – czuł się dobrze i bezpiecznie. Jednakże w sytuacji, kiedy małe dziecko odczuwa silny dyskomfort i stres, istnieje możliwość obecności opiekuna na pierwszych sesjach. Zazwyczaj już po jednym czy po kilku spotkaniach dziecko czuje się gotowe do pozostania sam na sam z terapeutą. Sesje terapeutyczne odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.

Często do uzyskania poprawy w funkcjonowaniu dziecka niezbędna jest współpraca rodziców. Aby wesprzeć dziecko w zmianie zachowania, rodzice, w porozumieniu z terapeutą, między wizytami wprowadzają modyfikacje w swoim otoczeniu, jak i wspierają swoją pociechę.

Psychoterapia młodzieży

Adolescent trafia to gabinetu psychoterapeutycznego, gdy:

  • potrzebuje wsparcia w odkrywaniu własnej tożsamości czy też orientacji seksualnej,
  • przejawia zachowania autodestrukcyjne,
  • przejawia trudności w sferze emocjonalnej czy też społecznej,
  • cierpi na zaburzenia jedzenia (anoreksja, bulimia).

Pomoc psychologiczna dla adolescenta zaczyna się od trzech sesji konsultacyjnych. Na pierwszą sesję przychodzi rodzic w celu zebrania przez terapeutę wywiadu dotyczącego przebiegu rozwoju jak i sytuacji rodzinnej nastolatka. W sytuacji, kiedy osoba w wieku dojrzewania sama podejmuje inicjatywę udania się po pomoc do psychologa, na pierwsze spotkanie konsultacyjne zapraszani są rodzice wraz z nastolatkiem. Po fazie konsultacyjnej przekazywane są zalecenia. Jeśli zapada decyzja o psychoterapii, wyjaśnia się rodzicom, na czym polega proces terapeutyczny i określa się zasady kontaktu z psychoterapeutą. Natomiast w tracie dalszych sesji terapeutycznych z pacjentem młodzieżowym określa się cel terapeutyczny i zasady terapii. Sesje terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress