Psychoterapia

Psychoterapia psychodynamiczna

psychoterapia w PoznaniuPsychoterapia psychodynamiczna prowadzona w Ośrodku Relacja w Poznaniu oparta jest o teorie Zygmunta Freuda, z powodzeniem stosowane już od ponad 100 lat. Z koncepcji ojca psychoanalizy wzięła ona swój fundament – a mianowicie to, że ludzkim życiem rządzą nieuświadomione procesy. Terapeuta, przyjmując treści wnoszone na sesje przez pacjenta, analizuje je oraz interpretuje, zmniejszając w ten sposób jego lęk i napięcie. Wykorzystuje w tym procesie swoją wiedzę i doświadczenie, a także wspomniane już teorie, wzbogacone oczywiście na przestrzeni lat o najnowsze osiągnięcia w dziedzinie neurobiologii (neuroscience) oraz współczesnej wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje ludzki mózg. W ten sposób psychoterapię psychodynamiczną można by określić mianem Freuda XXI wieku – wolnego od części zweryfikowanych przez lata koncepcji oraz spekulacji, a także dostosowanego do potrzeb współczesnego człowieka.

Najważniejszym narzędziem służącym leczeniu w terapii psychodynamicznej jest sama relacja pacjenta z terapeutą, w której ten pierwszy nieświadomie odtwarza schematy swoich wcześniejszych i teraźniejszych związków oraz uruchamia zestaw typowych dla siebie mechanizmów i zachowań.

W podejściu psychodynamicznym najczęsciej stosuje się od jednej do trzech sesji w tygodniu (czas trwania każdej z nich to 45-50 minut). Oprócz terapii indywidualnej, można umówić się także na terapie grupowe oraz par.

Skuteczność psychoterapii psychodynamicznej, którą zajmujemy się w Ośrodku, została potwierdzona wieloma badaniami empirycznymi (Gallagher-Thompson i Steffen 1992; Leichsenring 2005; Kellett, Clarke i Matthews 2007; Wöller 2008 oraz wielu innych). Wielokrotnie odnotowywano przy tym, że psychoterapia w nurcie psychodynamicznym dawała nie tylko wymierne efekty (zmniejszenie nasilenia problemu docelowego i objawów, poprawa funkcjonowania osobowości, a także funkcjonowania społecznego), ale również, że jej rezultaty utrzymywały się dłużej niż w przypadku innych metod.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress